Zmena času – ako to je?

Ilustračný obrázok zmena času

Na Slovensku sa zmena času koná dvakrát ročne

Zmena času v krajinách EÚ upravuje smernica 2000/84/ES, ktorá ukladá členským štátom povinnosť prejsť na letný čas v poslednú marcovú nedeľu a späť na zimný čas v poslednú októbrovú nedeľu, a to jednotne, aby sa predišlo potenciálnym problémom v doprave aj inde.

Letný čas – marec

Na letný čas sa prechádza poslednú nedeľu v marci, kedy po 1:59:59 (stredoeurópskeho času) nasleduje 03:00:00 stredoeurópskeho letného času. Jednoducho povedané, o 2 hodine v noci sa posunie čas o hodinu dopredu, teda na 3 hodinu.

lc-marec

Zimný čas – október

Zimný čas (správne štandardný alebo klasický čas) nastáva poslednú nedeľu v októbri, kedy po 2:59:59 stredoeurópskeho letného času nasleduje 2:00:00 stredoeurópskeho času. Prakticky sa teda o 3 hodine v noci posunie čas o hodinu späť, na 2 hodinu.

lc-november

Je zmena času“otrava“ ?

Pre niekoho každoročná rutina, ktorej sa dokáže bez väčších problémov prispôsobiť, pre iného zmätok a zmena, na ktorú si musí dlho zvykať. Väčšina ľudí striedanie letného a zimného času nenávidí, aj niekoľko dní majú úplne rozhodený biorytmus.

Nie každý je na posúvanie hodinových ručičiek tak citlivý, ale veľa ľudí si sťažuje na poruchy spánkového rytmu, zmeny nálady a zdravotného stavu. Niektoré štúdie navyše dokazujú, že každoročné časové posuny môžu zvyšovať výskyt srdcového infarktu.

Lekári a psychológovia sa zhodujú, že na zmenu času si ľudia zvykajú asi týždeň. Horšie si ale zvykajú na letný čas, keď musia fakticky vstávať o hodinu skôr.

Hodinky a zmena času

Zmena času je v dnešnej dobe jednoduchšia aj vďaka tomu, že okrem nástenných alebo kukučkových hodín sa už prakticky všetky domáce spotrebiče aj počítače prestavia automaticky.